Show/Hide
NOTICE:  This website is currently under renovation to ensure accessibility by any disabled individual.  If anyone encounters an inaccessible feature on this website, please contact the County Administrator's Office, Okeechobee County Board of County Commissioners, at (863) 763-6441 x.1  or you may email that office at: trowland@co.okeechobee.fl.us to advise what inaccessible feature was encountered, and to allow the County to provide the desired information through alternative means, until such time as the website renovation is complete.  

Former County Commissioners

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

Okeechobee County Commissioners serve four-year terms.  Although Commissioners must reside in the districts they represent, they are chosen by a county-wide vote.  The five-member board is chosen in two cycles, staggered by two years, with Districts 1, 3 and 5 running in one cycle and Districts 2 and 4 in the other.

The following people are currently serving as your Commissioner in Okeechobee County:

District 1:    David Hazellief               Elected:  Nov. 2016            Term Expires:  Nov. 2020
District 2:    Bryant Culpepper          Elected:  Nov. 2018            Term Expires:  Nov. 2022
District 3:    Bradley Goodbread       Elected:  Nov. 2016            Term Expires:  Nov. 2020
District 4:    Kelly Owens                     Elected:  Nov. 2016            Term Expires:  Nov. 2020
District 5:    Terry W. Burroughs       Elected:  Nov. 2018            Term Expires:  Nov. 2022

 The following list represents a chronological list of all those who have served as an Okeechobee County Commissioner since its incorporation in 1917:

  • 2018 - 2020
    David Hazellief 
    Bryant Culpepper - reelected November 2018
    Bradley G. Goodbread
    Kelly Owens
    Terry W. Burroughs - reelected November 2018
  •  2016 - 2018:
    Terry W. Burroughs
    David Hazellief - elected November 2016
    Bradley G. Goodbread - elected November 2016
    Bryant Culpepper
    Kelly Owens - elected November 2016
  • 2014 - 2016:
    Terry W. Burroughs
    Frank Irby
    Margaret Helton
    Bryant Culpepper
    Vacant Seat due to death of Ray R. Domer -  (Governor did not appoint replacement)
       
  • 2012 - 2014:
    Frank Irby
    Ray R. Domer - died August 17, 2014
    Joey Hoover
    Margaret Helton
    Bryant Culpepper
  • 2010 - 2012:    (Note: as of 2012 all 5 Board Members are Republican)
    Ray R. Domer
    Bryant H. Culpepper
    Joey Hoover
    Margaret Garrard Helton
    Cliff Betts, Jr.  -  died March 29, 2011 -  longest continuous service and longest service as Chairman (15th year)
    Frank Irby -  replaced Cliff Betts, Jr. - November 10, 2011
  • 2008 - 2010:
    Ray R. Domer
    Noel A. Chandler
    Cliff Betts, Jr.
    Marvin Wherrell -  died December 23, 2008
    Margaret Garrard Helton - First Republican Commissioner
    Joey Hoover - replaced Marvin Wherrell - March 2009 (appointed by Governor)
  • 2006 - 2008:
    Ray R. Domer
    Noel A. Chandler
    Cliff Betts, Jr.
    Marvin Wherrell
    Elvie Posey

  • 2004 - 2006:
    Ray R. Domer
    Gene Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Elvie Posey

  • 2002 - 2004:
    David E. Hazellief
    Gene Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Clois Harvey

  • 2000 - 2002:
    David E. Hazellief
    Gene Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Clois Harvey

  • 1998 - 2000:
    David E. Hazellief
    Gene Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Clois Harvey

  • 1996 - 1998:
    David E. Hazellief
    Gene  Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Clois Harvey

  • 1994 - 1996
    Sarah Hughes
    Gene Woods
    Cliff Betts, Jr.
    John Abney, Sr.
    Charles Wesley Harvey - died - April 18, 1995
    Clois Harvey - replaced Charles Wesley Harvey - May 25, 1995

  • 1992 - 1994
    Sarah Hughes
    Tommy Close
    Cliff Betts, Jr
    Steve Porter
    Charles Wesley Harvey

  • 1990 - 1992
    Nathaniel Hazellief
    Tommy Close
    Cliff Betts, Jr.
    Steve Porter
    Charles Wesley Harvey

  • 1988 - 1990
    Nathaniel Hazellief
    Tommy Close
    Cliff Betts, Jr.
    Steve Porter
    Charles Wesley Harvey

  • 1986 - 1988
    James D. Lashley
    Elder Sumner
    Cliff Betts, Jr.
    Jack Williamson
    Charles Wesley Harvey

  • 1984 - 1986
    James D. Lashley
    James C. Bass
    Cliff Betts, Jr.
    James N. Broome
    Charles Wesley Harvey

  • 1982 - 1984
    James D. Lashley 
    James C. Bass
    Sarah Frances Price
    James N Broome
    Charles Wesley Harvey

  • 1980 - 1982
    James D. Lashley
    Oscar Thomas
    Sarah Frances Price
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1978 - 1980
    James D. Lashley
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson - died - April 18, 1980
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey
    Sarah Frances Price - replaced Hiram Henry Raulerson - June 1980 - first woman commissioner

  • 1976 - 1978
    James D. Lashley
    Oscar Thomas 
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1974 - 1976
    James D. Lashley
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1972 - 1974
    Lemuel E. Herbert
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1971 - 1972 - terms begin second Tuesday following general election - November 1972
    Charlie O. Lawrence
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Jack Williamson

  • 1969 - 1971
    Charlie O. Lawrence
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson
    John F. Pearce
    Jack Williamson

  • 1967 - 1969
    Nathaniel Hazellief
    Oscar Thomas
    Hiram Henry Raulerson
    John F. Pearce
    Charles Wesley Harvey

  • 1965 - 1967
    Nathaniel Hazellief
    Roy Alton Chandler
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1963 - 1965
    Lemuel E. Herbert
    Roy Alton Chandler
    Hiram Henry Raulerson
    Clyde R. Durrance
    Charles Wesley Harvey

  • 1961 - 1963
    Lemuel E. Herbert
    Robert Jackson Robinson
    Hiram Henry Raulerson
    John F. Pearce
    Charles Wesley Harvey

  • 1959 - 1961
    Robert Lee Hillis
    Robert Jackson Robinson
    Joseph Marcus Hayes
    John F. Pearce
    Louis Morise Thomas

  • 1957 - 1959
    Robert Lee Hillis
    Irvin W. Register
    Joseph Marcus Hayes
    James Clayton White
    Louis Morise Thomas - first OHS graduate to serve - Class of 1926

  • 1955 - 1957
    Clarence E. Arnold
    Irvin W. Register
    Joseph Marcus Hayes
    James Clayton White
    Jesse H. Davis

  • 1953 - 1955
    Clarence E. Arnold
    Irvin W. Register
    Joseph Marcus Hayes
    Calvin Ellis Drawdy
    Jesse H. Davis

  • 1951 - 1953
    Robert Lee Hillis
    Irvin W. Register
    Marvin Leo Mobley
    Calvin Ellis Drawdy
    Joshua Leon Barber

  • 1949 - 1951
    Robert Lee Hillis
    William Franklin Walker
    Marvin Leo Mobley
    Calvin Ellis Drawdy
    Joshua Leon Barber

  • 1947 - 1949 - four year terms begin for Districts 2 and 4
    B. Charlton Swain
    William Franklin Walker
    Franklin Marion Mobley - died - January 3, 1947
    Calvin Ellis Drawdy
    Oak Joseph Chapman
    Marvin Leo Mobley - replaced Franklin Marion Mobley - February 1947

  • 1945 - 1947 - four year terms begin for Districts 1, 3, and 5
    B. Charlton Swain
    William Franklin Walker
    Franklin Marion Mobley
    Calvin Ellis Drawdy
    Oak Joseph Chapman

  • 1943 - 1945
    B. Charlton Swain
    Carl Frederick Walker - died - June 1943
    Ernest Walter Hilliard
    Calvin Ellis Drawdy
    Robert Edward Bass
    William Franklin Walker - replaced Carl Frederick Walker - July 1943

  • 1941 - 1943
    John Thomas Phelps
    Carl Frederick Walker
    Ernest Walter Hilliard
    Edgar Joshua Wilson
    Robert Edward Bass

  • 1939 - 1941
    John Thomas Phelps
    Carl Frederick Walker
    Ernest Walter Hilliard
    Franklin Marion Mobley
    William Earl Godwin

  • 1937 - 1939
    John Thomas Phelps
    Alexander Lewis Thompson
    Rayford Manuel Durrance
    Franklin Marion Mobley
    William Earl Godwin

  • 1935 - 1937
    John Wesley Swain 
    Alexander Lewis Thompson
    Rayford Manuel Durrance
    Franklin Marion Mobley 
    Robert Upthegrove

  • 1933 - 1935
    John Wesley Swain
    Alexander Lewis Thompson
    Rayford Manuel Durrance
    Alto Watford, Sr.
    Harvey A. Upthegrove

  • 1931 - 1933
    John Wesley Swain
    Quinn Jackson Bass
    William Easton Arnold
    Franklin Marion Mobley
    Fredrick Hiram Baggott

  • 1929 - 1931
    Streety Ashford Hair, Jr. - removed by Governor - December 1929
    Quinn Jackson Bass - removed by Governor - December 1929
    William Weyman Potter - removed by Governor - December 1929
    Franklin Marion Mobley
    Fredrick Hiram Baggot
    John Wesley Swain - appointed by Governor to replace Streety Ashford Hair, Jr. - January 6, 1930
    Alexander L. Thompson - appointed by Governor to replace Quinn Jackson Bass - January 6, 1930
    William Easton Arnold - appointed by Governor to replace William Weyman Potter - January 6, 1930

  • 1927 - 1929
    Redden W. Swain
    Drayton R. Kilpatrick
    Rayford Manuel Durrance
    John Edward Alderman - appointed as Potter moved from District
    John Marion Barrow - resigned
    Fredrick Hiram Baggot - replaced John Marion Barrow - March 1927

  • 1925 - 1927
    Redden W. Swain
    William Franklin Walker
    John Marion Raulerson
    William Weyman Potter
    Alfred Jackson Davis - resigned before October 1925
    Edward O. Upthegrove - replaced Alfred Jackson Davis - October 5, 1925

  • 1923 - 1925:
    Redden W. Swain
    William Franklin Walker
    William Weyman Potter
    John Edward Alderman
    Robert Alexander Upthegrove
  •  1921 - 1923:  
    Streety Ashford Hair, Jr.
    William Franklin Walker
    William Weyman Potter
    Charles L. Keene
    Robert Alexander Upthegrove
  •  1919 - 1921:     First elected Board of County Commissioners
    Streety Ashford Hair, Jr.
    Alexander Lewis Thompson
    William Weyman Potter
    Douglas Elwood Austin
    Jerry Hancock

 

 

 

 

 

 

Terry W. Burroughs (2014 - 2018)   Chairman
David Hazellief (2016 - 2020)           1st Vice Chairman
Bryant Culpepper (2014 -2018)       2nd Vice Chairman
Bradley G. Goodbread (2016 - 2020)
Kelly Owens (2016 - 2020)

 

THE REMAINDER OF THIS PAGE IS STILL UNDER DEVELOPMENT......

 

Terry W. Burroughs

The following is a reverse chronological list of all those who have served as a Okeechobee County Commissioner since its incorporation in 1917: